Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Bogdan Chmieliński – kandydat na wójta gminy Jonkowo

2014-11-07 12:07:48 (ost. akt: 2014-11-07 12:21:03)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

- Naszym wielkim dobrem jest młode pokolenie. Możemy stać się gminą młodych ludzi, którzy będą chcieli tu mieszkać, ale także pracować – mówi Bogdan Chmieliński, kandydat na wójta gminy Jonkowo w Wyborach Samorządowych 2014.

Razem dla rozwoju


Każdy samorządowiec powinien zadać sobie pytanie - czego potrzebuje moja gmina? Ja, stawiając sobie pytanie, czego potrzebuje nasze Jonkowo, od razu mam w głowie odpowiedź - wspólnego, zgodnego działania, które zbuduje nowe, przyjazne oblicze naszej „małej ojczyzny”. Potrzebny i konieczny jest rozwój na różnych płaszczyznach, aby i młodym, i starszym żyło się u nas lepiej.

Młodzi siłą naszej gminy


Po pierwsze młodzi. Dzieci i młodzież to nasza przyszłość, dlatego jako samorządowcy powinniśmy szczególnie zadbać o stworzenie jak najlepszych warunków do ich edukacji i zdrowego rozwoju. Realizację tego celu zacząłem od – dosłownie – własnego podwórka: na własnym gruncie zbudowałem boisko treningowe do piłki nożnej, a w domu wyposażyłem siłownię i udostępniłem młodzieży. Założyłem i do dziś kieruję Klubem Sportowym Jonkovia, angażuję się w organizację wielu różnych przedsięwzięć na rzecz uczniów Szkoły Podstawowej w Jonkowie, imprez, pikników itp.

W naszej gminie jest mnóstwo zdolnych młodych ludzi, jednak często pochodzą oni z biednych rodzin, których nie stać na zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwijania talentów. Dlatego chciałbym utworzyć specjalną Fundację Jonkowskie Dzieci, która będzie dla nich wsparciem edukacyjnym oraz finansowym. Ważnym elementem rozwoju każdego dziecka jest także kultura fizyczna, dlatego chciałbym wzmocnić szkolną bazę sportową m.in. poprzez promowanie imprez i zawodów oraz utworzenie w ramach UKS trzech sekcji sportowych w co najmniej trzech dyscyplinach. Nie zapomnimy także o studentach i starszej młodzieży – organizacja płatnych staży i praktyk zawodowych oraz wolontariatu na terenie naszej gminy na pewno da młodym dobre podstawy do rozpoczęcia pracy zawodowej.

Bezpieczna gmina


Jako szef uniwersyteckiej komisji do spraw bezpieczeństwa i organizacji ruchu w Kortowie, a do 2002 roku oficer Wojska Polskiego zdobyłem wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie dowodzenia, zarządzania i kierowania ludźmi oraz dbania o ich bezpieczeństwo.

Samorząd powinien wspierać organizacje bezpieczeństwa publicznego poprzez zapewnienie nowoczesnego sprzętu ratowniczego i prewencyjno-interwencyjnego. Mam tu na myśli zarówno zaplecze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i oddziałów policji. Współfinansowanie szkoleń dla wyróżniających się funkcjonariuszy służb publicznych także wzmocni jakość ich działania.

Bezpieczeństwo to także komunikacja. Aby ją usprawnić, w naszej gminie chciałbym wdrożyć nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, a także zorganizować nowe miejsca parkingowe w Jonkowie.


Pomoc dla przedsiębiorców


Przedsiębiorcy to bardzo ważna grupa społeczna w naszej gminie, dzięki której rozwija się lokalna gospodarka. Uważam, że należy jak najbardziej wspierać rodzimy biznes oraz zachęcać do inwestowania na terenie naszej gminy. Utworzenie Jonkowskiego Klubu Biznesu, promowanie żywności ekologicznej i rękodzieła oraz tworzenie nowych, spełniających wymogi ekologiczne terenów pod inwestycje to tylko niektóre z moich pomysłów na to, aby przedsiębiorcy w Jonkowie chcieli działać i mieli taką możliwość. Pomocne w realizowaniu gminnych inwestycji będą fundusze unijne, o pozyskiwanie których będę zabiegał.

Gmina przyjazna mieszkańcom - międzypokoleniowa współpraca


Urząd gminy ma być przede wszystkim pomocny i przyjazny mieszkańcom. Chcę zdecydowanie poprawić komunikację na tym polu – stworzyć nową, aktualną stronę internetową UG Jonkowo, powołać gminny miesięcznik z aktualnościami, zapewnić dobrą współpracę urzędu z mediami oraz przede wszystkim organizować regularne spotkania przedstawicieli gminy (czyli wójta i urzędników) z mieszkańcami, podczas których będziemy rozmawiać o tym, co można jeszcze poprawić.

Aby gmina była dobrze zarządzana, warto zaangażować w jej działanie także samych mieszkańców – i tych starszych, i tych młodszych. Ci pierwsi utworzą Radę Gminy Starszych i będziemy czerpać z ich doświadczenia i mądrości, natomiast ci drudzy wejdą w skład Rady Gminy Młodych i wniosą swoją energię i pomysły na ulepszanie życia społecznego w Jonkowie. Taka międzypokoleniowa współpraca jest bardzo ważna i z pewnością przyniesie naszej gminie wymierne korzyści.

Kultura i edukacja


Każde miejsce ma swoja kulturę i dorobek, o który należy dbać. Chcę to robić przez konkretne działania – ochronę zabytków takich jak stara remiza w Łomach czy piękny kościół w Nowym Kawkowie, wsparcie dla lokalnych grup kultury, zespołów folklorystycznych, młodzieżowych i innych środowisk twórczych. Jako pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie chciałbym także podjąć współpracę naszej gminy z uczelnią i prowadzić z jej pomocą działania kulturalno-edukacyjne na naszym terenie.


INFO::
Mieszkańcem Jonkowa jestem od 12 lat, ale odkąd się tu znalazłem, poczułem, że to gmina z dużym potencjałem, a ja chcę i mogę wiele dla niej zrobić. Mam wspaniałą żonę i trzech dorosłych już synów. Bardzo interesuję się historią i bezpieczeństwem lokalnym, zresztą wskazuje na to moja ścieżka zawodowa – jestem magistrem historii oraz doktorem nauk o bezpieczeństwie. Lubię sport, zwłaszcza piłkę nożną – realizuję się w tej pasji trenując zawodników Jonkovii. Jestem także wielkim pasjonatem wędkarstwa i turystyki górskiej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages