środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Warmińska poezja nie utonęła w mrokach dziejów

2013-11-18 21:22:09 (ost. akt: 2013-11-18 10:38:13)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Spotkania z Poezją Warmińską w Jonkowie mają wieloletnią tradycję. W sobotę, 16 listopada, w konkursie na najlepszą interpretację wierszy warmińskich poetów wzięło udział 35 uczniów reprezentujących szkoły z powiatu i Olsztyna.

Konkurs zorganizowała szkoła podstawowa i gimnazjum w Jonkowie. Poprzedziło go odśpiewanie „Hymnu Warmińskiego” przez chór szkolny z Jonkowa oraz powitanie w gwarze warmińskiej przez Edwarda Cyfusa. Rywalizowano w kategoriach klas I-III, IV-VI i gimnazjów. Większość uczestników sięgała po wiersze Marii Zientary-Malewskiej. W kategorii klas I-III zwyciężyła Marta Binek z SP Dywity przed Leną Kornas z SP we Wrzesinie i Oliwią Hętkowską z SP w Spręcowie.

W kategorii klas IV-VI najlepszą okazała się Wiktoria Grygorczyk z SP nr 19 w Olsztynie przed Natalią Żywółko z SP nr 2 w Olsztynie oraz Magdaleną Jermołkowicz z SP w Spręcowie i Emilią Nasiłowską z SP nr 7 w Olsztynie. W kategorii gimnazjów zwyciężyła Domikika Adamczyk z gimnazjum w Jonkowie przed Karoliną Goszczycką z Gimnazjum nr 7 w Olsztynie i Urszulą Jabłońską z gimnazjum w Gietrzwałdzie. Przyznano również wyróżnienia, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Wśród nagród były między innymi książki Edwarda Cyfusa "Moja Warmia oraz tego autora i Izabeli Lewandowskiej "Elementarz gwary warmińskiej".

— Należy się z tego cieszyć, że poezja warmińska nie utonęła w mrokach dziejów, że recytują ją współczesne dzieci — mówił Edward Cyfus, zapowiadając zarazem drugą część elementarza.

wu-ka


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages